POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranuFulltext
 

Hanušovice - Štíty - Ruda nad Moravou - Šumperk [ Cyklotrasa ]

Název: Hanušovice - Sv. Trojice - Štíty - Ruda nad Moravou - Šumperk
Náročnost: náročná
Délka: 54 km

Náročnost: trasa vedená po asfaltových silnicích, vhodná pro trekkingová a silniční kola, náročnější prudké stoupání na Svatou Trojici, fyzicky náročnější svojí délkou
Občerstvení: Hanušovice, Písařov - Kocanda, Štíty, Ruda nad Moravou, Šumperk
Hanušovice jsou významným cykloturistickým uzlem, křižují se zde dálkové značené cyklistické stezky č. 51, 52, 53 a jsou výchozím bodem k túrám do oblasti Hrubého Jeseníku, Staroměstska, Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny. Start je u pivovaru Holba, projedeme centrem, na křižovatce odbočíme doleva na silnici vedoucí souběžně s řekou Moravou. Na křižovatce u kamenolomu podjedeme viadukt a před námi se otevírá hluboce zaříznuté romantické údolí (silniční cyklotrasa KČT č. 52).
Za železniční zastávkou Podlesí odbočíme směrem na Vysoký Potok (červená terénní cyklotrasa 4071). Majitelé horských kol a milovníci terénní jízdy mohou zvolit modrou turistickou značku přes Podlesí. Stoupáme po málo používané silničce strmým stoupáním v serpentinách a v předposlední zatáčce u Kalasovy boudy se k nám připojí značená terénní bílá cyklotrasa č. 4077. Na vrcholu stoupání stojí lesní kaple Svatá Trojice, která byla postavena v roce 1898 na křižovatce turistických cest. V blízkostí vyvěrá radioaktivní pramen Rudolf.
Na rozcestí Sv. Trojice opustíme červenou cyklotrasu 4071 a vydáme se jedinou neznačenou cestou, která nás dovede do Moravského Karlova. Zde odbočíme doleva do Písařova, který v minulosti proslul jako pašerácká ves. Jsou tu postaveny menší lyžařské skokanské můstky. U silnice na Šumperk je známá restaurace Kocanda. V místní části Bukovice se nachází dřevěná zvonice z 19. století.
Pokračujeme přes Březnou do Štítů, které jsou městskou památkovou zónou s barokními památkami v centru města a se zbytky tvrziště na farské zahradě. Vyjedeme do Horních Studének a přes Zborov s roubenými stavbami
a Klášterec, jenž byl založen na místě bývalého benediktinského kláštera zničeného za husitských válek, sjedeme k řece Moravě, podél níž se dostaneme do Rudy nad Moravou. V okolí se dolovala železná ruda a zpracovávala se v blízkých hamrech. V obci stojí barokně upravený renesanční zámek, který býval sídlem samostatného panství.
Odbočíme do Hrabenova a vystoupáme do sedla mezi vrchy Háj a Lovák, odkud se nám otvírá celkový pohled na město Šumperk a panorama Jeseníků. Sjedeme třešňovou alejí do Temenice, která je připojená k městu.

PRŮBĚH CYKLOTRASY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 2, 07.02.2008 v 15:17 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

  Mapa