ZLÍNSKÝ KRAJ MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ OLOMOUCKÝ KRAJ JIHOMORAVSKÝ KRAJ KRAJ VYSOČINA PARDUBICKÝ KRAJ KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ LIBERECKÝ KRAJ ÚSTECKÝ KRAJ KARLOVARSKÝ KRAJ PLZEŇSKÝ KRAJ JIHOČESKÝ KRAJ STŘEDOČESKÝ KRAJ PRAHA POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
Návrat na hlavní stranuFulltext
 

Cyklotrasa Šumperk - Skřítek - Velké Losiny - Šumperk

Šumperk - Hraběšice - Skřítek - Štětinou - Velké Losiny - Vikýřovice -Šumperk
Typ : cyklo
Náročnost : středně náročná
Značka :
Délka : 45 km


Náročnost: středně těžká trasa, střídání povrchů různých kvalit, stoupání a sjezdy, vhodná pro horská kola
Občerstvení: Šumperk, Skřítek, Sobotín, Vikýřovice
Při výjezdu ze Šumperka, jenž bývá nazýván bránou Jeseníků odbočíme k penzionu U Jirsáka a pojedeme silnicí směrem na Hraběšice. U přehradní nádrže Krásné je možností koupání a občerstvení. Cyklotrasa KČT 6115 nás zavede k chatě Traťovka.
Opustíme silnici a stále stoupáme lesní silnicí k rozcestí Hvězda. Odbočíme na zelenou značku, vyšlapeme ještě několik výškových metrů a dál pohodlnou cestou dosáhneme motorestu na Skřítku, ležícím v horském sedle s rozlehlými rašeliništi a porosty připomínajícími severské lesy.
Občerstvíme se a projedeme horskou osadou Klepáčov s ukázkami lidové architektury k chatě Ztracence. Po hlavní silnici musíme dojet krátký úsek do nejbližší serpentiny, kde nás čeká terénní cesta, po které je vyznačena červená a modrá pěší turistická trasa. Loukami kolem posledních chat se dostaneme na Svobodín, vstoupíme do lesa a po červené značce přijedeme k zajímavé geologické lokalitě nacházející se u Sokolské chaty, přírodní památce Smrčina. Jde o opuštěný jámový lom a největší krupníkové těleso s výskytem magnetitu a jiných minerálů. Krupník se používal k vyzdívání pecí v sobotínských železárnách.
Z červeně značené trasy odbočíme prudce doprava a po lesní cestě překonáme pro cyklisty obtížně sjízdné klesání. Po chvíli se na červenou značku vrátíme a sjedeme do Štětínova, místní části Sobotína.
Po mostě přes Mertu pokračujeme po silnici na Vernířovice a asi po 0,5<2009>km odbočíme vlevo na Maršíkov. Povšimneme si pozoruhodného dřevěného kostelíku z r. 1609. Nedaleko obce je mineralogické naleziště Rasovna (chrysoberyl, granáty). Místní mineralogické lokality dokumentuje naučná stezka (není vyznačená v terénu, u nádraží v Sobotíně je umístěna orientační tabule s rozmístěním jednotlivých zastavení).
Na okraji Maršíkova pokračujeme doleva, přejedeme Desnou a dorazíme do Velkých Losin. Obec je proslulá svými lázněmi, ruční papírnou a žerotínským renesančním zámkem. Abychom nemuseli jet po hlavní silnici (č. 44), můžeme projet obec místními komunikacemi podél říčky Losinky. U zámku se napojíme na cyklotrasu Bradlo - Kladské sedlo (KČT 6114), projíždějící Rapotínem kolem Veteran muzea se zookoutkem k penzionu U Jirsáka ve Vikýřovicích, odkud je již nedaleko okraj Šumperka.

PRŮBĚH CYKLOTRASY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cyklotrasy.cz

Typ záznamu: Cyklotrasa
AKTUALIZACE: Uživatel 1176 (Archivní záznam) org. 2, 07.02.2008 v 15:05 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

  Mapa